Co będzie nam potrzebne, gdy chcemy otworzyć własny hotel?

Otworzenie własnego hotelu to marzenie wielu osób. Branża turystyczna stale się rozwija, pojawiają się nowe rozwiązania, a chętnych na wyjazdy krajowe i zagraniczne stale przybywa. Jednak otworzenie i prowadzanie ośrodka turystycznego nie jest takie proste. Konkurencja jest ogromna, a ilość rzeczy o które trzeba zadbać może być przytłaczająca. Dlatego też warto jest wiedzieć jakie są najważniejsze kwestie, o których powinniśmy myśleć w pierwszej kolejności.

Wyposażenie pokoi czyli meble do hoteli

meble hoteloweZ pewnością meble do hoteli są bardzo ważne. Według strony www.chairconcept.com takie meble wbrew pozorom różnią się od tych, jakie mamy w domu. Często są wykonywane z bardziej wytrzymałych materiałów, ponieważ są narażone na częstsze użytkowanie. Do tego też oferuje się inne rozwiązania, takie jak rozkładane fotele służące także do spania, czy malutkie kuchnie do zabudowy, które nie są zamawiane przez osoby prywatne. Przy wyborze mebli hotelowych powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na ich trwałość i wytrzymałość, jak również na estetykę i wygodę. Żaden z gości nie wystawi dobrej opinii hotelowi, który miał twarde krzesła hotelowe, niewygodne łóżka na których nie można się wyspać, czy też szafy, do których nie mieszczą się wszystkie rzeczy. Meble muszą być:

  • estetyczne,
  • wygodne,
  • praktyczne,
  • dobre dla gości i dobre dla obsługi.

Dlatego tez musimy myśleć nie tylko o względach praktycznych dla nas, czyli o łatwości przestawiania mebli czy sprzątania pokoi, ale także o względach praktycznych dla naszych gości. Ważne jest także dobre wyposażenie recepcji hotelowej. Jest to pierwsze miejsce jakie widzimy po wejście do hotelu, więc powinna ona go godnie reprezentować. Odpowiednie dobranie kolorów, lady i foteli dla oczekujących gości powinno być jednak wystarczające.

Płatności czyli terminale pos

terminale posFinanse to coś, o co musi zadbać każda firma. Jednak jeśli prowadzimy hotel to interesują nas nie tylko nasze sprawy finansowe, ale również sprawy naszych klientów. Dlatego też powinniśmy im udostępnić wygodne systemy płatności za noclegi. Przede wszystkim powinna być możliwość płatność poprzez przelew. Wiele ośrodków wypoczynkowych bierze zaliczkę za nocleg, szczególnie ten długoterminowy. Płatności internetowe są wygodne i tanie dla obu stron. Jeśli chodzi o płatności na miejscu to niezbędne będą terminale pos. Na rynku istnieje obecnie wiele różnych sklepów, które zaoferują nam takie urządzenia, przekładem może być chociażby cardpoint.plNikt nie lubi nosić przy sobie większej ilości gotówki, zatem możliwość płatności kartą, jaką oferują terminale płatnicze będzie bardzo pożądana. Terminale nie są kosztowne w zakupie i utrzymaniu, a z pewnością goście docenią ich obecność. Coraz więcej luksusowych hoteli posiada nawet sejfy do dyspozycji swoich gości. Dzięki temu osoby zamożne mogą tam trzymać swoje kosztowności, na przykład biżuterię.

Zarządzanie czyli oprogramowanie dla hoteli

oprogramowanie dla hoteliZarządzanie hotelem jest skomplikowane. Trzeba zadbać nawet o kilkuset gości, a każdy z nich ma inne potrzeby. Dodatkowy trzeba dbać o takie rzeczy jak kontakty z dostawcami, księgowość, płatności za wodę czy prąd lub gaz, umowy z pracownikami. Jak można sobie ułatwić taką pracę? Obecnie na rynku dostępne jest bardzo dobre oprogramowanie do hoteli. Na stronie www.adith.pl można znaleźć, że taki program posiada wiele modułów, z których każdy jest odpowiedzialny za inną część hotelu. Moduł finansowy jest przydatny podczas rozliczeń podatkowych, wykonywaniu przelewów dla pracowników, czy podczas spłacania kredytów. Moduł logistyczny pozwoli nam zarządzać transportem, zamówieniami towarów, czy samochodami hotelowymi. Czasami program do obsługi hotelu może posiadać także moduły do rezerwacji miejsc hotelowych, płatności online czy też zarządzania personelem sprzątającym. Dobry program na pewno będzie stanowił spory wydatek, jednak jest to coś, w co warto zainwestować.

Gastronomia czyli hotelowa restauracja

hotelowa restauracjaNa portalu branży hotelarskiej www.horecanet.pl można znaleźć informację, że żaden dobry hotel nie może obejść się bez restauracji. Goście z pewnością chętnie skorzystają z jedzenia na miejscu, a oferta noclegu ze śniadaniem to jedna z najbardziej podstawowych usług, jakie oferują hotele. Dodatkowo, jeśli ośrodek wypoczynkowy ma restaurację, to mogą być tam organizowane imprezy okolicznościowe, takie jak wesela czy urodziny, jak również imprezy sylwestrowe, walentynkowe i tym podobne. Restauracja powinna posiadać ładnie urządzoną salę z wieloma stolikami różnej wielkości, a nakrycia i zastawa stołowa zawsze powinna być schludna i czysta. Ważne jest to, że na prowadzenie działalności gastronomicznej potrzebne są dodatkowe uprawnienia i zgody urzędowe. Pomieszczenia kuchenne muszą spełniać standardy BHP, a jedzenie musi być sprowadzane od godnych zaufania dostawców. Przede wszystkim w hotelach serwowane są dania kuchni polskiej, jednak w bardziej luksusowych ośrodkach stawia się na kuchnie azjatyckie, francuskie, włoskie czy kuchnię fusion, która zadowoli bardziej wymagających gości.

Podsumowanie

Jak widać zakładanie hotelu to skomplikowany proces. Musimy zadbać zarówno o wiele spraw urzędowych i finansowych, o wygodę i zadowolenie naszych gości, jak również o sprawne funkcjonowanie całej machiny hotelowej. Posiadając odpowiednie oprogramowanie hotelowe i wiedząc jaki efekt chcemy osiągnąć z pewnością osiągniemy sukces w tej dziedzinie.

Jak zadbać o rozwój swoich pracowników?<< >>Różne sposoby na skuteczny marketing i reklamę

About the author : Julia Nowak