Co trzeba wiedzieć o energii biernej?

Już wkrótce miałem stać się samodzielnym przedstawicielem handlowym pewnej firmy fotowoltaicznej. Na razie brałem udział w wielu szkoleniach, które miały poszerzyć moją wiedzę na temat energetyki i nauczyć prawidłowych rozmów z klientem. Ostatnio na szkoleniu został poruszony temat energii biernej. Prowadzący szkolenie powiedział nam, że obecnie wielu klientów jest świadomych opłat z tym związanych i musimy umieć rozwiewać ich wątpliwości.

Kto płaci za bierną energię oddaną?

oddana energia biernaSzczerze mówiąc, ja sam najpierw musiałem się dowiedzieć, co to w ogóle jest. Prowadzący szkolenie wytłumaczył nam, że oddana energia bierna jest to energia, która nie jest przerabiana na moc potrzebną urządzeniom elektrycznym do włączenia się. Taka energia bierna jest pobierana i nie wykorzystana. Potocznie mówi się, że taką energię posiadacze instalacji fotowoltaicznych muszą „oddać” do sieci elektroenergetycznej. Jest to oczywiście obarczone dodatkowymi kosztami, jednak w przypadku gospodarstw domowych, koszty te są zazwyczaj niewielkie. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku przedsiębiorstw, które posiadają ogromne instalacje fotowoltaiczne, często nie tylko na dachach swoich hal i magazynów, ale także na innych nieruchomościach, na przykład specjalnie do tego celu polach. Bez energii biernej w zasadzie większość urządzeń elektrycznych nie może działać w prawidłowy sposób, dlatego nic dziwnego, że są to ważne zagadnienia, o które pytają nasi potencjalni klienci. Teraz na szczęście wiedziałem już wszystko, co potrzebowałem na ten temat. Kiedy więc jeden z pierwszych klientów zapytał się mnie, dlaczego korzystając z instalacji fotowoltaicznej będzie obciążony takimi kosztami, a dotychczas pobierając prąd na zwyczajnej taryfie G, nawet o tym nie słyszał, wszystko dokładnie mu wytłumaczyłem. Powiedziałem mu, jak to działo i jakie to mogą być koszty w jego przypadku.

Dowiedział się ode mnie, że takie koszty są pobierane, ponieważ energia bierna dodatkowo obciąża sieć elektroenergetyczną. Są jednak sposoby na to, aby za pomocą specjalnych kondensatorów zmniejszyć ilość energii biernej oddawanej do sieci, co znacząco wpływa na obniżenie kosztów rachunków związanych z tym zagadnieniem. Dzięki temu udało mi się dalej poprowadzić rozmowę w odpowiedni sposób, a klient wiedział, że ma do czynienia z fachowcem.

Gdzie warto wykorzystać ściankę biurową?<< >>Oznakowanie metek - jakie ma znaczenie?

About the author : Józef Walczak