Jak zaprojektować dobrą formę wtryskową?

Proces formowania wtryskowego z tworzywa sztucznego jest metodą produkcji niestandardowych części z tworzyw sztucznych. Odbywa się w formach wtryskowych często określanych jako niestandardowe. Przed rozpoczęciem procesu doświadczony projektant formy musi ją skonstruować w celu wytworzenia części.

Konstruowanie form wtryskowych

formy wtryskowe cenaKonstrukcja formy zawiera 2 połówki, które zawierają całą geometrię i cechy, które składają się na specyfikację części. Po skonstruowaniu formy jest ona następnie ładowana do maszyny do formowania wtryskowego, gdzie rozpoczyna się proces. Lej samowyładowczy służy do przetrzymywania i podawania materiału pierwotnego z tworzywa sztucznego do cylindra maszyny, gdzie się topi. Stąd śruba posuwisto-zwrotna miesza i podaje odpowiednią ilość materiału. Następnie śruba wtryskuje materiał do gniazda formy. Gdy materiał wejdzie do formy, zaczyna się schładzać i stwardnieć, aby dostosować się do geometrii formy. Po ochłodzeniu materiału można bezpiecznie usunąć część z formy, co kończy cykl. Formy wtryskowe cena jest bardzo duża. Z tego powodu niestandardowe komponenty do procesu formowania powinny być zaprojektowane przez doświadczonego projektanta przemysłowego lub inżyniera. Wytworzenie wymiarowej i stabilnej części wymaga uwzględnienia wielu czynników. Nieprzestrzeganie wytycznych projektowych dotyczących formowania wtryskowego może zakończyć się niepożądanymi rezultatami. Najistotniejsze czynniki to wybór materiału o odpowiednim wskaźniku skurczu, podcięcia, oraz zintegrowane elementy złączne. Istnieje wiele wytycznych dotyczących projektowania części z tworzyw sztucznych. W zależności od materiału i kształtu dobiera się odpowiednie parametry wtrysku.

Wspomaganie komputerowe w inżynierii znajduje zastosowanie także przy projektowaniu procesu wtrysku. Istnieją oprogramowania komputerowe, które pomogą w projekcie formy wtryskowej oraz ustaleniu optymalnych parametrów procesu wtrysku.

Wilgotność wylewek i ich wymiary<< >>Odzież dla mam karmiących

About the author : Bartosz Gdański