Kurs praktyczny na operatora żurawia
Obsługa dźwigu należy do bardzo precyzyjnych i specjalistycznych prac na budowie. Nie każdy może obsługiwać żurawia. Co więcej, prawo, a konkretnie rozporządzenie Ministra Gospodarki, określa, jakie kwalifikacje powinien posiadać operator dźwigu, zwanego także żurawiem. Oprócz braku przeciwwskazań zdrowotnych, wymagany jest także specjalistyczny kurs, po którym dopiero można przystąpić do egzaminu państwowego.
Przygotowanie do egzaminu operatorów żurawi
Osoba, która planuje rozpocząć pracę, jako operator żurawia samojezdnego, powinna najpierw ukończyć fachowy kurs a następnie zdać z wynikiem pozytywnym egzamin przed państwową komisją. To wysokie wymagania, ale zawód operatora dźwigu należy do bardzo niebezpiecznych. Podczas przenoszenia ciężkich i dużych elementów, należy zachować wszelką możliwa ostrożność. Zasady BHP i sposób funkcjonowania żurawi, to elementy podstawowego kursu. Firmy, które organizują szkolenia, często współpracują z przedsiębiorstwami budowlanymi. Pracodawca najczęściej opłaca szkolenie pracownikowi dźwigu. Kurs na operatora żurawia obejmuje część teoretyczną i zajęcia praktyczne. W ramach teorii, kursant poznaje budowę i rodzaje żurawi, początkowo na sucho ćwiczy obsługę dźwigu a dopiero na końcu może w asyście instruktora kierować żurawiem. Szkolenie zawiera wszelkie informacje wymagane i opisane w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki. Dlatego od razu po kursie można podejść do egzaminu państwowego.
Szkolenia z zakresu obsługi dźwigów, organizowane są przez specjalistyczne firmy i ośrodki szkoleniowe. Po zakończeniu zajęć teoretycznych i praktycznych, można zapisać się na egzamin, który tez obejmuje teorię i praktykę. Żurawie należą do bardzo wymagających dźwigów i pełnią nieocenioną rolę podczas prac budowlanych.