Najlepsze narzędzia stolarskie

Bycie stolarzem nie należy do najłatwiejszych zawodów na tym świecie. Każdego dnia stolarz zmaga się z obróbką niekiedy bardzo twardych kawałków drewna. Nie byłoby jednak tego zawodu gdyby nie odpowiedni sprzęt. Dziś chciałbym wspomnieć o sprzęcie jakim jest heblarka zwana również strugiem lub też grubościówką. Takich urządzeń obecnie na rynku jest tak dużo, że wybór odpowiedniego modelu wcale nie jest tak prosty jak może się wielu osobom wydawać.

Polecane heblarki dla stolarzy

heblarka do drewnaPierwsze wersje heblarek były urządzeniami a w zasadzie narzędziami napędzanymi siłą ludzkich mięśni. Konstrukcja strugów z poprzedniej epoki niczym nie przypominała sprzedawanych obecnie heblarek. Pierwsze heblarki były urządzeniami prymitywnymi, w których kluczową rolę odgrywała jedna naostrzona blacha wysunięta na odpowiednio dużą odległość. Na początek myślę, że warto wspomnieć czym jest taka heblarka i czemu ma służyć. Otóż urządzenie to ma za zadanie sprawiać by powierzchnia desek czy innych drewnianych elementów była idealnie gładka. Dzięki temu możemy uniknąć okaleczenia poprzez drzazgi czy też wystające sęki. Nowoczesna heblarka do drewna jest urządzeniem elektrycznym. Zasilana jest energią o napięciu 230V ale są również wersje, które wymagają prądu trójfazowego. Kupując sprzęt stolarski jakim jest heblarka warto dobrze się zastanowić czy na pewno jest nam ona potrzebna. Chodzi bowiem o to, że wiele osób myśli, że koniecznie potrzebuje heblarki grubościówki a później się okazuje, że jego wymaganiom mogłaby sprostać zwykła frezarka czy nawet strugarka ręczna. Przy wyborze heblarki dość istotną kwestią jest cena. Pamiętajmy o tym, że jeśli na pewno chcemy posiadać porządną heblarkę to nie warto na tym zakupie oszczędzać. Na dzień dzisiejszy konkretną heblarkę możemy zakupić już za niecałe dwa tysiące złotych. Oczywiście są też urządzenia tańsze ale wszystko zależy od tego do czego chcemy ich używać.

W sklepach ze sprzętem stolarskim znaleźć można heblarki nawet za 300zł. Pamiętajmy jednak o tym, że taki sprzęt sprawdzi się jedynie przy drobniejszych pracach. Jeśli mamy zamiar używać takiej heblarki codziennie i do tego przy obróbce twardych gatunków drewna to może się okazać, że nie wytrzyma ona zbyt długo. W takim wypadku warto nieco dopłacić i sięgnąć o jedną półkę wyżej.

Wsparcie IT w Warszawie<< >>Naturalne smakołyki dla czworonogów

About the author : Stanisław Jankowicz