Oprogramowania ułatwiające pracę geodecie
Praca geodety w dużej mierze opiera się na obliczaniu współrzędnych płaskich różnych punktów. Spora część obliczeń jest wykonywana przez programy geodezyjne. Dzięki temu geodeta nie musi wszystkiego liczyć samodzielnie, w ten sposób może zaoszczędzić mnóstwo czasu. Podobnie jest z wykonywaniem map.
Rodzaje programów geodezyjnych
Nawet najlepszy geodeta bez odpowiedniego sprzętu i programów komputerowych nie jest w stanie za dużo zrobić. Oprogramowanie geodezyjne ułatwia pracę geodety w bardzo dużym stopniu, ponieważ część pracy wykonywana jest przez komputer. Oprogramowania geodezyjne dzielą się zasadniczo na dwa typy. Pierwszym z nich są oprogramowania stricte obliczeniowe, które pozwalają na uzyskanie współrzędnych płaskich danych punktów. Wystarczy że wgramy do programu dane z pomiarów terenowych, a program wyliczy nam współrzędne. Drugim rodzajem programów geodezyjnych są oprogramowania służące do wykonywania map. Po uzyskaniu współrzędnych wgrywamy do któregoś z tym programów wszystkie dane, a następnie możemy przystąpić do rysowania mapy. Jest to dużo wygodniejsze rozwiązanie, niż rysowanie całej mapy ręcznie. Dzięki tym oprogramowaniom geodeta ma mniejsze szanse na popełnienie jakiegoś błędu, dzięki temu zarówno obliczenia, jak i mapy są dużo dokładniejsze. Obsługa tych programów jest bardzo prosta, ponieważ poszczególne funkcje opisane są w języku polskim, a sam interfejs programów jest bardzo czytelny.
Kupując jakiś program geodezyjny nie płacimy tak naprawdę za sam program, bo ten możemy pobrać za darmo z internetu. Płacimy za licencję, która nas uprawnia do korzystania z danego oprogramowania. W zależności od rodzaju programu licencja kosztuje od tysiąca do trzech tysięcy złotych rocznie. Po zakupie takiej licencji program możemy zainstalować na kilku komputerach.