Pomiar masy w przemyśle

W przemyśle zachodzi wiele procesów, które wymagają nadzoru ze strony człowieka. Niektóre z nich wymagają również przesyłu danych z czujników na podstawie, których funkcjonują układy sterownicze oraz układy automatyki. Jedną z najczęściej mierzonych wielkości fizycznych jest bez wątpienia waga. We wszelkiego rodzaju procesach związanych z przeładunkiem czy dozowaniem substancji niezbędny jest pomiar masy na podstawie którego odbywa się sterowanie linią produkcyjną.

Rodzaje wag stosowanych w zakładach produkcyjnych

wagi przemysłowe platformoweW związku z tym powszechnie wykorzystywanym sprzętem są wagi przemysłowe platformowe, które ze względu na swoją uniwersalność nadają się do pomiaru różnego rodzaju materiałów. Cechą charakterystyczną tego typu rozwiązań jest maksymalna waga. Wyżej opisane rozwiązania różnią się również między sobą stopniem dokładności odczytu. Z reguły im mniejsza dopuszczalna waga tym większa dokładność odczytu. Warto dodać, że w ofercie producentów często znajdują się również specjalistyczne wykonania tych przyrządów pomiarowych, które świetnie sprawdzają się w bardziej wymagających miejscach. Należy tutaj wspomnieć chociażby o: wagach platformowych nierdzewnych czy wagach najazdowych nierdzewnych. Dzięki wykonaniu ze specjalnych materiałów nadają się one do stosowania w środowiskach, gdzie występują szczególnie trudne warunki pracy.

Jest to spowodowane zachodzeniem różnego rodzaju reakcji chemicznych, które są spowodowane specyfiką procesu wytwórczego. Warto dodać, że na rynku funkcjonuje co najmniej kilka firm, które zajmują się dostarczaniem tego typu rozwiązań. Niemniej oprócz jakości zakupionego sprzętu bardzo ważnym aspektem jest również jego cykliczny serwis oraz wzorcowanie. Każda waga, która jest kluczowa ze względu na istotność dokonywanego przez nią pomiaru musi być bowiem wzorcowana w celu uzyskania jak najdokładniejszego odczytu wartości.

Polecane wkręty na torx<< >>W Warszawie można zamówić reklamowe torby

About the author : Józef Walczak