Czy produkcja karmy dla zwierząt to opłacalny biznes?

Zgodnie z ostatnimi analizami segment karm dla kotów, jak i psów jest najbardziej dochodowym działem wszystkich sprzedawanych produktów zoologicznych. W związku z czym zarówno na produkcji, jak i sprzedaży karm dla zwierząt można w dzisiejszych czasach zarobić. Należy się jednak liczyć z tym, że wbrew temu co by się mogło wydawać produkcja karm dla zwierząt choć sama w sobie nie jest szczególnie trudna to jednak jest to branża dość wymagająca. Z czym zatem należy się liczyć chcąc wejść w ten sektor gospodarki i o czym warto pamiętać? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule.

Produkcja karmy dla zwierząt a potrzeby rynku

karma dla zwierzątChcąc zająć się produkcją karmy dla zwierząt trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na potrzeby rynku. Stały wzrost sprzedaży karmy wynika z tego, że coraz więcej osób posiada zwierzęta towarzyszące takie jak psy czy koty, jak i z tego, że świadomość właścicieli czworonogów stale rośnie i tym samym wiedzą oni lepiej na co przy wyborze karmy zwrócić uwagę. Pierwszą rzeczą jaką się bierze pod uwagę jest podzielenie karmy na kategorie. Podstawowa kategorią karm, to podział ze względu na wiek. Należy tu uwzględnić takie kryteria jak:

  • karmy dla szczeniąt/kociąt,
  • karmy junior,
  • karmy adult,
  • karmy senior.

Podział ze względu na wiek jest tym, co klienci najczęściej biorą pod uwagę. Niemniej należy także przy produkcji karm uwzględnić także zwierzęta z problemami zdrowotnymi, które potrzebują innych karm, aktywność zwierząt, ich rasę itd. Czynniki te wpływają na to jaki skład powinna mieć dana karma i jednocześnie są tym na co klienci zwracają uwagę wybierając dany produkt

Powrót do natury – czyli jaki powinna mieć skład karma dla zwierząt?

karma dla zwierzątJak już wspomnieliśmy powyżej świadomość właścicieli zwierząt odnośnie potrzeb ich podopiecznych zdecydowanie wzrosła. Jest to obecnie szczególnie widoczne w przypadku karm. Duży wzrost należy odnotować w przypadku karm z wyższej półki, czyli takich, które w swoim składzie zawierają tylko lub też w przeważającej większości produkty naturalne. Wynika to z tego, że właściciele coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego jak ważne jest odpowiednie odżywiania dla zwierząt i jak duże ma to znaczenie dla ich zdrowie. Jako przykład można tu wskazać takie karmy jak karma dla psa taste of the wild, czy karma dla psów wolfsblut. Są to karmy bezzbożowe, co jest bardzo ważne z dodatkiem warzyw mających pozytywny wpływ na zdrowie zwierząt. W ich składzie znajduję się tylko mięso zwierzęce lub też pochodzenie zwierzęcego jednak określonego na etykiecie rodzaju, bez żadnych dodatków innego pochodzenia. Skład zarówno, jeśli chodzi o mięso jak i warzywa jest tu ważny nie tylko ze względu na jego wpływ na zdrowie zwierząt oraz stopień przyswajania, ale także ze względu na walory smakowe, co w karmach lepszej jakości jest także bardzo ważne. Firmy zajmujące się produkcją karm dla zwierząt, muszą określić w jaką półkę cenową chcą celować, należy jednak wziąć pod uwagę, że największy wzrost obecnie odnotowują karmy z średniej i wyższej półki cenowej.

Produkcja karmy – a marketing

marketingWzrost sprzedaży karm dla zwierząt w dużej mierze wiąże się z rosnąca ilością zwierząt towarzyszących, jak i większą świadomością samych właścicieli odnośnie potrzeb żywieniowych swoich czworonogów. Niemniej niebezznaczeniowe pozostaje tu także wpływ marketingu. Stałe poszerzanie oferty, tworzenie karm dedykowanych dla konkretnych ras psów czy kotów, zwierząt z konkretnymi potrzebami itd. To wszystko w gruncie rzeczy to reklama, która nie ma aż tak wielkiego znaczenie, jeśli chodzi o skład karmy, jednak trafia to do potencjalnych klientów. Oczywiście tradycyjna reklama karmy, którą agencja reklamy profesjonalnie przygotuje też ma znaczenie. Niemniej to właśnie portfolio firmy zajmującej się produkcja karmy odgrywa tu największą rolę. Im karmy bardziej specyficzne i dostosowane pod kątem potrzeb czworonogów tym większe zainteresowanie klientów.

Księgowość a produkcja karmy

program księgowyProdukcja karmy zważywszy na zapotrzebowanie jest obecnie bardzo opłacalna. Należy jednak liczyć się z tym, że dochody zwłaszcza na początku mogą być dość różne. Dlatego jak w przypadku każdej branży tak i w tym wypadku ważną rolę odgrywa księgowość. Według portalu ksiegowosc.infor.pl rzetelnie prowadzona pomoże nie tylko w prowadzeniu i rozwijaniu firmy, ale także i zwiększy jej zyski. Dlatego ważne jest to by wybrać odpowiednie biuro rachunkowe czy też zatrudnić dobrego księgowego. Obydwa rozwiązania mają w zasadzie zalety, dlatego warto wybór dostosować do potrzeb własnej firmy.

Podsumowując w dwóch zdaniach

Produkcja karmy dla zwierząt w dzisiejszych czasach to całkiem opłacalny biznes. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to dość wymagająca branża, co warto wziąć pod uwagę nim zdecydujemy się zająć tego typu działalnością. 

Porady dla osób zadłużonych<< >>W jaki sposób wykonuje się gadżety reklamowe?

About the author : Monika Mróz