Ule do hodowli matek pszczelich

Do hodowania matek pszczelich używa się ulików weselnych. Ich podstawową rolą jest pozyskanie unasiennionych matek, które będzie można poddać do rodzin produkcyjnych. Ulik jest mniejszy od klasycznego ula. Ich zastosowanie jest też trochę inne. Ich ceny zależą od rodzaju ulika lecz za drewniany zapłacimy już od 100 złotych.

Rodzaje i zastosowanie ulików weselnych

ulik weselnyDo ulika wkłada się plastry wraz z pszczołami, a następnie poddaje się matecznik, z którego zw krótkim czasie wygryzie się młoda matka. Brak matki w uliku bardzo źle wplywa na kondycję pszczół, które są  za mocno pobudzone i zdezorientowane. Po wygryzieniu się młodej matki pszczoły tzw. robotnice muszą się z nią zapoznać i zadbać o nią. Dopiero potem pszczoła matka za kilka dni wyleci na lot godowy, po powrocie którego zacznie składać jajeczka. Ulik weselny to po prostu ul produkcyjny dla jednej lub ewentualnie dwóch rodzin pszczelich. W skład ulika weselnego wchodzi cała obudowa ulika weselnego, ponad to komora z pokarmem dla pszczół oraz ochraniający całość daszek. Uliki można zakupić styropianowe za cenę około 70 złotych, drewniane za 100 złotych lub z materiału EPP, który jest w 100% biodegradowalny za około 100 złotych. Można powiedzieć, że ulik weselny to inkubatorek dla jajeczek składanych przez matkę pszczół.

Nie każdy potrafi rozpocząć hodowli pszczół. Dla osób początkujących najlepsze będą uliki weselne. Są to miniaturowe wersje uli, jednak na zdecydowanie mniejszą ilość pszczół. Za kilkadziesiąt złotych można zakupić bardzo dobrej jakości i polecany ulik weselny. Sklepy z akcesoriami do hodowli pszczół są bardzo dobrze wyposażone, do tego mają zatrudnionych fachowców, którzy udzielą pomocy przy wyborze najlepszych ulików weselnych lub akcesoriów do nich.

Wszechstronne serwisy Canon<< >>Gdzie wynajmiemy dobre osuszacze?

About the author : Jarek Guguła