Czy warto inwestować w ekologiczny dom?

Środowisko naturalne w którym mieszkamy jest bardzo ważne. Dlatego jego ochrona jest sprawą istotną. Można to robić na wiele sposobów między innymi we własnym domu zainstalować ekologiczne urządzenia czy rozwiązania. Należy się zastanowić co powoduje największą degradację środowiska i zacząć to eliminować.

Czym jest fotowoltaika?

fotowoltaikaWłaśnie z tych przyczyn coraz częściej zaczyna się wytwarzać energię z odnawialnych źródeł. Do takich źródeł na pewno można zaliczyć słońce, a konkretniej jego promieniowanie. Na portalu wysokienapiecie.pl można się dowiedzieć, że zamianą promieniowania słonecznego na energie elektryczną zajmuje się specjalna nauka nazywana fotowoltaiką. Główną zaletą tego źródła energii jest fakt, że promieniowanie słoneczne jest dostępne praktycznie wszędzie. Dawniej nauka jaką jest fotowoltaika zajmowała się urządzeniami kosmicznymi, jednak obecnie stałą się bardziej popularna jak i powszechna. Z urządzeń na energię słoneczną korzystamy na co dzień, mogą to być parkometry, podświetlane znaki drogowe, lampki ogrodowe czy kalkulatory. Jednak obecnie również możliwe jest wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego we wesłanych domach. Służą do tego specjalne urządzenia, jakimi są panele słoneczne.

Własna elektrownia słoneczna – co warto wiedzieć?

Własna elektrownia słonecznaZa wytworzenie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego odpowiedzialne są ogniwa fotowoltaiczne. To właśnie z nich wykonuje się panele. Jednak zestawy fotowoltaiczne to nie tylko panel, to także urządzenie, które zamieni wytworzony prąd stały na prąd zmienny. Według portalu http://gramwzielone.pl własna elektrownia słoneczna to ostatnio jeden z najbardziej popularnych sposobów na wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł w Polsce. Jest tak na pewno w dużym stopniu dzięki dofinansowaniu na takie instalacje. Poza tym jeśli zdecydujemy się na instalacje fotowoltaiczne to można zapominać o głównych zaletach:

  • instalacja jest proekologiczna,
  • zmniejszenie rachunków za energię elektryczną,
  • dodatkowy dochód pasywny,
  • samowystarczalność energetyczna.

Jeśli chodzi o miejsce montażu paneli fotowoltaicznych, to przede wszystkim jest to dach. To on jest najbardziej nasłoneczniony. Oczywiście takie panele można zamontować w innych miejscach, ważne, aby było jedynie dobrze nasłonecznione. Każde, choć minimalne zacienienie wpływa na zmniejszenie wydajności całego zastawy fotowoltaicznego. W Polsce najlepiej panele słoneczne kierować w stronę południową j montować je pod optymalnym kątem, kory wynosi około trzydzieści stopni. Wiele firm, które oferują takie panele, jak np. Ozeshop.pl również oferuje ich montaż, co na pewno jest praktyczne.

Własna elektrownia wiatrowa – czy dla każdego to dobra inwestycja?

Własna elektrownia wiatrowaCoraz więcej firm decyduje się na wykorzystywaniu siły wiatru do pozyskiwania energii elektrycznej. Za tym trendem oczywiście podążają osoby prywatne. Jednak czy dla każdego jest to po prostu opłacalne. Wiadomo, że taka własna elektrownia wiatrowa w stu procentach uniezależni nas od dostawy prądu z sieci. Na pewno elektrownia wiatrowa jest korzystna, jeśli mieszka się na uboczy, z dala od ogólnodostępnej sieci. Także jest to świetne rozwiązanie jeśli mieszka się na terenie gdzie dość często występują przerwy w dostawach energii elektrycznej. Niestety montaż takiej elektrowni nie należy do najtańszych, dlatego warto jest wykonać go we własnym zakresie tak zwaną metodą gospodarczą. Często energią, która powstaje z siły wiatru jest wykorzystywana do ogrzewania wody użytkowej w bojlerach czy do ogrzewania pomieszczeń. To ile energii zostanie wytworzonej przede wszystkim zależy od siły jak i prędkości wiatru. To spowodowało, że jeśli posiada się własną elektrownię wiatrową to także należy wyposażyć się w baterie akumulatorowe. Urządzenia te pozwalają na magazynowanie energii. Ważnym aspektem, o którym nie można zapominać, że taka własna elektrownia wiatrowa wymaga pozwolenia. Wiele firm w tym Wlasnyprad.eu oferuje pomoc w zdobyciu takiego pozwolenia. Oprócz tego powinno przestrzegać się lokalny rozporządzeń, jak i ze względy na wymiary inwestycji Rozporządzenia mówiącego o oznakowaniu odpowiednio przeszkód dla lotnictwa. Dlatego śmigła powinny być pomalowane w pasy, tak aby piloci mogli je z daleka zobaczyć.

Ekologiczne paliwo – ekogroszek

ekogroszekEkogroszek jest to paliwo, które wytwarza się z węgla kamiennego oraz brunatnego. Zadaniem ekogroszku jest wytwarzanie energii cieplnej w kotłach. Paliwo to ma wiele zalet, jednak aby w pełni wykorzystać jego cechy powinno się dobrze wybierać z odpowiednimi parametrami:

  • ekogroszek powinien mieć wilgotność poniżej dziesięciu procent,
  • im mniejsza zawartość siarki tym lepiej,
  • wartość opałowa powinna wynosić powyżej dwudziestu czterech kJ/kg,
  • ziarna powinny mieć wymiary od pięciu do dwudziestu pięciu milimetrów,
  • zawartość popiołu powinna wynosić poniżej dziesięciu procent,
  • im wyższa wartość spiekania tym lepiej, wskazane RI<20.

Na rynku można znaleźć ekogroszek workowany lub luźny. Jednak większość producentów w tym Energoret.pl zaleca kupowanie ekogroszku paczkowanego. Dzięki temu ma się pewność, że waga czy frakcja tego paliwa jest właściwa. Podobnie jest jeśli chodzi o jego parametry, które wiadomo, że przekładają się na jakość. Ekogroszek paczkowany lepiej się składuje jak i transportuje.

Podsumowując temat:

Ekologia w obecnych czasach jest bardzo ważną kwestią. Powinniśmy dbać zawsze o środowisko naturalne, bo to przecież jest nasz dom. Dlatego warto jest inwestować w instalacje, które wytwarzają energię z odnawialnych źródeł, co wiadomo, że nie wpływa nagartywanie na środowisko.

>>Porządki noworoczne – co warto o nich wiedzieć?

About the author : Patryk Żabiński