Jak zadbać o rozwój swoich pracowników?

Działające na rynku firmy chcąc osiągnąć sukces powinny dbać o rozwój pracowników. Jest to związane z tak zwanym potencjałem rozwojowym i zwiększa realne szanse na osiągniecie wyznaczonych przez firmę celów. Jak jednak zadbać o rozwój pracownika, na jakiego rodzaju szkolenia warto się decydować? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w poniższym tekście.

Rozwój pracowników w firmach projektowych

 szkolenia ScrumInwestowanie w pracownika jest coraz bardziej popularne wśród właścicieli firm. Jednak odpowiednie zadbanie o rozwój pracowniczy ściśle związane jest ze specyfiką firmą. W przypadku firm projektowych bardzo popularne w ostatnim czasie stały się szkolenia Scrum. Warto jednak wytłumaczyć w tym momencie czym jest sam Scrum. Firma organizująca takie szkolenia Brasswillow.pl tłumaczy, że Scrum jest pewnego rodzaju sposobem podejścia, pewną metodologią projektowania. Choć sami twórcy tej teorii mówią, że jest to raczej pewna rama metodologiczna, której staramy się trzymać. Głównym założeniem jest tu tak zwane „zwinne” podejście do projektowania. Zasadniczo jest to zbiór stosunkowo prostych zasad i rozwiązań problemów związanych z projektowanie. W praktyce okazuje się jednak, że wdrążenie takiego podejścia staje się dość problematyczne. Co zatem zakłada Scrum? Można by tu wskazać takie elementy jak:

  • oparte o empiryzm podejście do projektowania (planowanie, kontrola),
  • interakcyjne i inkrementalne sposoby tworzenia oprogramowania,
  • sposoby kontroli i porządkowania interesów osób zaangażowanych w projekt,
  • sposoby kontrolujące i zwiększające współprace wewnątrz zespołu i poza zespołową,
  • sposoby zwiększenie produktywności w oparciu o samokontrole.

Zasadniczo metodologia ta nie wprowadza żadnych nowych praktyk inżynierskich, a skupia się jedynie na zagadnieniu związanym z organizacją pracy. Z perspektywy czasu zapewnienie pracownikom szkoleń z zakresu Sacrum może okazać się bardzo opłacalne, ponieważ założenie tej metody z dobrym skutkiem sprawdzają się na świecie Dodatkowo pamiętajmy, że szkolenia akredytowane Scrum kończą się możliwością przystąpienia do egzaminu, co potwierdza uzyskanie konkretnych kwalifikacji. Jakby nie było dodatkowe certyfikaty to zawsze także i podwyższenie renomy firmy.

Budowa silnego zespołu

Rozwój pracownikówCoraz ważniejsze staje się także stworzenie odpowiednich realizacji w zespole. Na portalu www.biznesgazeta.pl można przeczytać, że dobrze funkcjonujący zespół to zawsze lepsze wyniki w pracy, co jednak zrobić, jeśli wyjazdy integracyjne i poprawne relacje pracownicze okazują się być nie wystarczające i cały czas praca zespołu nie przebiega tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Dobrym rozwiązaniem w takim wypadku może okazać się coaching zespołowy. Szkolenia tego typu mają na celu poszerzenie perspektywy całego zespołu. Nauczenie określania mocnych i słabych stron, określania problemów i poszukiwania wyjścia z nich. Warto zaznaczyć, że na tego rodzaju sesjach wszyscy działają na równi, tak menadżer jak i podwładni, co ma pomóc w nauczeniu współpracy i szczerego wypowiadania własnych uwag. Szkolenia tego typu mogą pomóc podnieść wydajność zespoły i pomóc mu się „dotrzeć.

Szkolenia menadżerskie – czyli jak efektywnie kierować zespołem

szkolenia ScrumW obecnych czasach od tego w jaki sposób będzie kierowany zespół zależy jego efektywność. Obecnie menadżer to nie tylko osoba wskazująca na cele do osiągnięcia i dobierająca odpowiednie techniki do wykonania zadania. Menadżer to lider. Osoba, która ma inspirować, wpływać na to jak jego ludzie myślą i reagują, dlatego bardzo ważne jest to by umiał on jednocześnie zarządzać, kierować jak i słuchać oraz rozmawiać ze swoimi podwładnymi. Niestety bez odpowiedniego przeszkolenia nie wiele jest osób, które posiadają odpowiednie do tego kompetencje. Dlatego, jeżeli zależy nam na sprawnej pracy zespołów i na podniesieniu jego wydajność warto lidera zespołu przekształcić w zakresie kompetencji miękkich. Firm organizujących takie szkolenia jest wiele, do nich można zaliczyć np. www.dobrytrener.pl, którzy pomogą nam w organizacji profesjonalnych szkoleń menadżerskich.

Kursy językowe dla pracowników

Kursy językoweJednym z popularniejszych rozwiązań, jeżeli chodzi o szkolenia pracownicze są kursy językowe. Wiele firm zapewnia swoim pracownikom możliwość bezpłatnej nauki języka w ramach podnoszenia kwalifikacji i rozwoju osobistego. Szkoły językowe, jak chociażby www.szybkiangielskibydgoszcz.pl organizują specjalne kursy dla firm.Wprawdzie obecnie najczęściej jest to nauka angielskiego, choć nie tylko. Coraz częściej zagraniczne firmy działające w Polsce zapewniają szkolenia językowe z zakresu języka kraju w którym znajduje się centrala firmy. W związku z czym coraz częściej można spotkać się z kursami języka norweskiego, szwedzkiego, rosyjskiego. Warto jednak powiedzieć, że języki te cieszą się zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem niż angielski ze strony pracowników. Możliwość nauki języka obcego, bardziej egzotycznego niż angielski zapewnia przez firmę to ogromna szansa na rozwój, a także na polepszenie własnej sytuacji na rynku pracy.

Krótko podsumowując

Zapewnienie możliwości rozwoju pracownikom może pomóc firmie odnieść sukcesu. Inwestowanie w kapitał ludzki jest obecnie bardzo opłacalne dla właścicieli firm, należy jednak wiedzieć jakie kompetencje należy kształcić.

Inwestycja w drukarnie - co warto wiedzieć?<< >>Co będzie nam potrzebne, gdy chcemy otworzyć własny hotel?

About the author : Julia Nowak