Zastosowania folii budowlanej
Zabezpieczenie elementów konstrukcji budynku przed wilgocią jest bardzo ważne. Niestety jest to dość trudne zadanie, ponieważ woda jest bardzo uporczywa i ciężko się jej pozbyć. Producenci materiałów budowlanych starają się znaleźć rozwiązania, które będą chronić elementy naszej konstrukcji w stu procentach. Wśród tak wielu różnych materiałów, od kilkunastu lat znajdziemy jedno, którego używają do dzisiaj nawet najbardziej zagorzali fani nowinek technologicznych.
Zabezpieczenie konstrukcji przed wodą
Największe niebezpieczeństwo zawilgocenia konstrukcji występuje w dwóch miejscach budynku. Jednym z nich jest dach, ponieważ chroni on przed opadami deszczu, a drugim fundamenty i podłogi, które bezpośrednio stykają się z gruntem. W tym drugim przypadku zagrożenie może być spowodowane albo opadami atmosferycznymi i wodą, która wsiąka w głąb ziemi, albo występowaniem nieregularnego poziomu zwierciadła wód gruntowych. Oczywiście człowiek chce jak najlepiej odizolować elementy konstrukcji od wody, a aby to zrobić bardzo często sięga po różnego rodzaje folii budowlanej. Najbardziej popularna jest najzwyklejsza, czarna folia budowlana. Jest stosowana niezmiennie od bardzo wielu lat. Producenci dbają jedynie o to, aby osiągała coraz lepsze parametry wytrzymałościowe. Czarna, gruba folia budowlana jest stosowana najczęściej podczas zabezpieczenia fundamentów i posadzek. Zarówno w przypadku podług w domach jednorodzinnych jak i w halach przemysłowych, folia sprawdza się doskonale. Dlaczego? Głównie dlatego, że możemy ją kupić w bardzo wielu rozmiarach. Rolki mogą mieć szerokość od trzech do pięciu metrów, dlatego doskonale wpasują się w każdą powierzchnię. Jeśli powierzchnia płatów jest zbyt duża, w bardzo łatwy sposób możemy dociąć cienkie tworzywo do potrzebnych rozmiarów. Dzięki temu jego ułożenie zajmuje bardzo niewiele czasu.
Dodatkową zaletą zastosowania wyrobów z czarnej folii jest to, że jest ona całkowicie nieprzepuszczalna. Oznacza to, że jest odporna nie tylko na bezpośrednie działanie wody, ale również na podciąganie kapilarne oraz przesiąkanie. Ta cecha sprawia, że wciąż jest to najlepszy materiał do zabezpieczenia posadzek oraz fundamentów przed działaniem wody, która powoduje gnicie i degradację elementów konstrukcji.