Zastosowanie olejów do mostów napędowych

Pojazdy mechaniczne do poruszania się stosują napęd silnikowy, którego moc jest za pomocą wały napędowego przekazywana na dalsze elementy pojazdu. Wynalazkiem, który przyczynił się do znacznego komfortu jazdy są tak zwane dyferencjały, które dzielą moc samochody na poszczególne koła. Należy dobrze o nie dbać aby służyły nam jak najdłużej.

Ochrona za pomocą olejów do mostów napędowych

olej do mostu napędowegoW autach napędzanych silnikami jest tak, że nie zawsze wskazane jest równomierne rozprowadzenie mocy na wszystkie koła. Na przykład w przypadku gdy jedno koło znajduje się na mniej przyczepnym podłożu niż drugie powinno dostać więcej mocy niż tamto. Takim rozdzielnikiem mocy zajmuje się mechanizm różnicowy nazywany popularnie dyferencjałem lub mostem napędowym. W jego wnętrzu znajduje się zestaw przekładni zębatych, których zadaniem jest właśnie podział momentu obrotowego względem jego zastosowania na poszczególne koła pojazdu. Aby ten mechanizm służył nam długie lata koniecznie musimy stosować olej do mostu napędowego jako element smarujący i ograniczający wewnętrzne tarcie pomiędzy kołami zębatymi. Jeśli nie będziemy takiego oleju używać i doprowadzimy do sytuacji, kiedy wewnątrz mostu będzie znajdował się zużyty olej, lub nie będzie go wcale to mechanizm nie będzie miał odpowiedniej powłoki ochronnej ograniczającej tarcie. Spowoduje to pocieranie się metalu o metal, a w konsekwencji jego zużycie i przegrzanie. Mechanizm różnicowy jest elementem, którego uszkodzenie unieruchomi nasz pojazd i będziemy musieli udać się z nim do warsztatu.

Niestety naprawa dyferencjału nie jest zadaniem, ani prostym, ani tanim, a w niektórych przypadkach nawet nieopłacalnym. W niektórych samochodach koszt wymiany tej jednostki wynosi nawet kilka tysięcy złotych. Warto zatem dbać o sprawność i dobre warunki pracy tej przekładni stosując odpowiedni olej.

Jak wybrać dobry nocleg w Ustrzykach Dolnych?<< >>Jak działa sensor NOx?

About the author : Dawid