Dlaczego wstawiamy bariery techniczne?
Niektóre elementy infrastruktury wymagają specjalnego zabezpieczenia przez specjalne bariery. W przemyśle są to nie tylko elementy budynków, takie jak ściany czy słupy, ale również regały, maszyny czy niektóre pola odkładcze. Aby uniemożliwić pojazdom ich uszkodzenia montowane są specjalne zabezpieczenia, których zadaniem jest ewentualne zatrzymanie pojazdu, zanim uderzy on w chroniony element.
Techniczne zabezpieczenia ze stali
W związku z tym, że bariera techniczna ma przede wszystkim chronić elementy przed uderzeniem czy otarciem, powinna być bardzo solidna. Większość producentów tego typu elementów używa do ich produkcji albo dobrej jakości stali, albo decyduje się na wykorzystanie tworzyw sztucznych. Niezależnie jednak od tego, z czego są one wykonane, ich zadanie zawsze jest takie samo. Najczęściej bariery techniczne można spotkać w halach przemysłowych. W przestrzeni magazynowej ich zadaniem jest ochrona regałów wysokiego składowania oraz elementów konstrukcyjnych budynków (np. słupów nośnych czy ścian) przed uderzeniem w nie pojazdów. W magazynach mogą to być albo auta dostawcze, albo poruszające się po posadzce wózki jezdne transportujące palety z materiałami. W przestrzeni produkcyjnej najczęściej stosowane są niskie bariery techniczne. Ich zadaniem jest ochrona maszyn, wyznaczanie stref pracy urządzeń oraz uniemożliwienie dostania się do niektórych przestrzeni pracownikom.
To, jakie bariery zostaną zamontowane zależy najczęściej od specjalisty, który zajmuje się bezpieczeństwem i higieną pracy w danym zakładzie. Ich występowanie znacznie ogranicza powstawanie kosztownych usterek. Profile ochronne nie kosztują dużo, a w znaczny sposób poprawiają bezpieczeństwo, dlatego warto je instalować w halach produkcyjnych i magazynowych.