Najlepsza karma dla kotów

Weterynarze są zgodni, że zwierzęta domowe powinny jeść specjalnie stworzoną dla nich karmę, ponieważ domowe jedzenie nie zawiera odpowiednich składników mineralnych. Aby nasz kot miał zdrowe zęby i lśniącą sierść, to musi spożywać odpowiedni pokarm bogaty w witaminy i minerały. Poza pokarmem potrzebują też stałego dostępu do świeżej wody, która najlepiej uzupełni braki płynów w organizmie.

Gdzie kupować karmy dla kotów?

dobra karma dla kotaJedzenie dla kotów najlepiej kupować w sprawdzonych sklepach zoologicznych i wybierać te karmy, które są dostosowane do wieku i temperamentu naszego pupila. Zwierzęta aktywne potrzebują więcej kalorii, bo ich organizm ich więcej spala, a ospałe kanapowce potrzebują więcej witamin, a mniej kalorii. Dobra karma dla kota ma różny skład w zależności od wieku kota. Dla małych kociąt, są to specjalnie skomponowane mieszanki niezbędnych składników z dużą dawką witamin, a dla dorosłych osobników, karmy są podzielone ze względu wymagania organizmu. Koty kastrowane i sterylizowane potrzebują mniej kalorii w pokarmie, bo są bardziej ospałe i mniej ruchliwe, a kociaki nie poddane temu zabiegowi są bardziej skore do zabawy i ruchu, więc muszą mieć więcej energii dostarczonej w karmie. Jedzeni dla kotów w puszkach, to mięsne kawałki w galaretce, albo w sosie, które powinny być odpowiednio dawkowane zgodnie z wagą zwierzęcia. Dawka dziennego pokarmu powinna być podzielona na kilka porcji i stosowana zamiennie z suchą karmą. Poza stałymi pokarmami, naszych pupili możemy rozpieszczać specjalnymi przekąskami, które możemy dostać w postaci miękkich, lub twardych gryzaków. Poza pysznym smakiem, dbają one o zdrowe zęby kotów. Sucha karma jest sprzedawana w torebkach po trzysta gramów, albo dużych kilogramowych torbach, albo możemy je kupić na wagę w sklepie zoologicznym. 

Poza właściwą karmą, konieczny jest stały dostęp do bieżącej wody. Jeżeli nie wiemy jaki rodzaj jedzenia wybrać dla naszego pupila, to najlepiej udać się do weterynarza, który po zbadaniu, określi jakich składników potrzebuje dany kot i pomoże dobrać odpowiednią karmę. Do wyboru jest wiele smaków z kurczakiem, wołowiną, czy rybą. Dostępna jest nawet karma bezglutenowa dla kotów z wrażliwym żołądkiem i zdiagnozowaną nietolerancją na gluten w pożywieniu.

Wirtualne wycieczki bez wychodzenia z domu<< >>Meble kuchenne na wymiar

About the author : Janusz Kowal