Pomysł na biznes – własna kwiaciarnia

Własna kwiaciarnia może się okazać bardzo dobrym pomysłem na dochodowy biznes. Dodatkowo założenie tego typu działalności gospodarczej nie jest szczególnie skomplikowane ani kosztowne, co jest niewątpliwym plusem. Żeby jednak nasza kwiaciarnia generowała zyski, należy pamiętać o kilku ważnych elementach. Podpowiadamy jak założyć własną kwiaciarnie, na co należy zwrócić uwagę i z jakimi trudnościami musimy się liczyć.

Lokal na kwiaciarnie

kwiaciarniaWażnym elementem przy zakładaniu własnej kwiaciarni jest wybór odpowiedniego lokalu jak i miejsca w którym ma się ona znajdować. Na co należy w tym wypadku zwracać uwagę? Według portalu mambiznes.pl podczas wyboru lokalu na swój biznes liczy się przede wszystkim lokalizacja. Szukajmy miejsc położonych w pobliżu dużych skupisk ludzi, centrum miasta duże osiedla, wówczas potencjalnych klientów będzie więcej. Dodatkowo zanim wybierzemy miejsce sprawdźmy czy nie ma w najbliższej okolicy zbyt wiele punktów tego typu. Duża ilość konkurencyjnych kwiaciarni może utrudnić nam pozyskanie klientów. Jeżeli chodzi natomiast o sam lokal, to nie musi być on za duży. Z powodzeniem sprawdzą się pomieszczenia o metrażu 20-40m2. Pamiętajmy jednak, że musi on umożliwiać wyznaczenie oddzielnej przestrzeni na magazyn i część usługowa. O ile kupno lokalu na kwiaciarnie to spory koszt o tyle z wynajęciem nie powinno być aż takich problemów. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza na początek, kiedy to nie mamy pewności czy uda nam się odnieść sukces. Poszukując odpowiedniego lokalu zwracajmy także uwagę na to czy jest on względnie jasny. W jasnych pomieszczeniach o wiele łatwiej odpowiednio wyeksponować kwiaty,a jest to także bardzo istotne. Samo znalezienie odpowiedniego lokalu to jednak jeszcze nie wszystko. Należy także odpowiednio go wyposażyć.

Wyposażenie kwiaciarni – meble sklepowe

kwaciarniaJak w przypadku każdego biznesu tak i tu bardzo ważnym elementem przykładającym się na działanie firmy będzie to jak zostanie ona wyposażona. Wyposażenie sklepu jakim jest kwiaciarnia nie wymaga zastosowania żadnych zaawansowanych czy profesjonalnych rozwiązań. Niemniej ważne jest to jakiego rodzaju meble wykorzystamy przy aranżacji jej wnętrza. Co bezapelacyjnie musi znaleźć się w kwiaciarni? Na stronie ktd-poznan.pl można znaleźć przykłady takich rozwiązań jak:

 • lada sklepowa,
 • regały na kwiaty,
 • regały na dekoracje,
 • podest do kwiatów,
 • stół montażowy,
 • półki naścienne.

Wybierając rozwiązania do kwiaciarni pamiętajmy o tym, że nie tylko powinny być one trwałe, ale także pomóc nam w wyeksponowaniu kwiatów. Dlatego bardzo ważne jest to by stworzyć spójną aranżacje, przy czym do kwiaciarni starajmy się wybierać meble, które cechują się wysoką odpornością na działanie takiego czynnika szkodliwego jakim jest woda. Poza kwestią związana z doborem odpowiednich rozwiązań z zakresu mebli, ważne jest także to by dobrze zaaranżować wnętrze pod względem kolorystycznym.

Asortyment kwiaciarni – kwiaty, akcesoria florystyczne

Asortyment kwiaciarniOczywistym jest, że najważniejszym towarem w przypadku kwiaciarni są kwiaty. Należy jednak odpowiednio dobrać ich rodzaj. Podstawą są róże, gerbery, lilie, frezje, goździki a także kwiaty sezonowe jak tulipany czy żonkile. Na podstawie strony http://www.zakupydokwiaciarni.pl poza odpowiednio dobraną oferta kwiatów w naszej kwiaciarni powinny także się znaleźć dodatki florystyczne takie jak:

 • piórka,
 • koraliki,
 • listki,
 • podkłady (kora, mech),
 • drewniane dekoracje,
 • wstążki,
 • kokardy,
 • ozdobne pręciki,
 • ozdobny susz.

Poza elementami dekoracyjnymi w kwiaciarni powinny znajdować się takie akcesoria florystyczne jak gąbki, florystyczne, kleje do kwiatów, plastelina do kwiatów itd. Pamiętajmy o tym, że im szersza oferta kwiaciarni tym większa szansa, że zdobędzie ona klientów. Ponadto miejmy na uwadze, że poza tworzeniem bukietów nasza kwiaciarnie powinny także na życzenie klienta tworzyć wieńce czy stroiki okolicznościowe, a do tego potrzebny jest dodatkowy asortyment.

Jak dbać o kwiaty?

Asortyment kwiaciarniAsortyment kwiaciarni jakim są kwiaty jest bardzo nietrwały, a co za tym idzie jeśli nie uda nam się go sprzedać możemy sporo stracić. Należy zatem zadbać o to by kwiaty utrzymać przy życiu jak najdłużej. Aby to osiągnąć należy się stosować do kilku zaleceń. Po pierwsze temperatura. Cięte kwiaty szybciej więdną, jeżeli w pomieszczeniach w których są przechowywane jest zbyt ciepła, a co za tym idzie bardzo ważne jest to by w magazynie było odpowiednio chłodno. Nie może jednak być tam za zimno, ponieważ zbyt niska temperatura także może uszkodzić kwiaty. Kolejną rzeczą o jakiej powinniśmy pamiętać jest odpowiednie dbanie o kwiaty doniczkowe, zwłaszcza o szczególnie popularne storczyki. Są to kwiaty dość wymagające dlatego konieczne jest stosowanie odpowiednich środków do ich pielęgnacji. Nawozy krystaliczne czy płynne rozcieńczane z wodą to najbardziej popularne rozwiązanie. Na podstawie strony www.biostyma.pl można stwierdzić, że każdy producent nawozów ma dość zbliżoną ofertę, dlatego nie ma potrzeby wybierać tych najdroższych. Zanim jednak zdecydujemy się na jakieś konkretne rozwiązanie sprawdźmy jego skład i to jakimi opiniami się cieszy wśród hodowców. Nieodpowiednio dobrane środki pielęgnacyjne mogą doprowadzić do zniszczenia kwiatów, a to dla nas oznacza straty.

Podsumowując temat

Prowadzenie własnej kwiaciarni może być całkiem dochodowym zajęciem pamiętajmy jednak o tym, że zwykle największe obroty tego typu firmy odnotowują w konkretnym okresie jak święta, komunie itd. Nie zniechęcajmy się zatem, jeśli na początku nasza firma nie generuje zysków, początki w tej branży bywają trudne.

Pomysł na biznes – własny punkt gastronomiczny<< >>Własna restauracja – jak wyposażyć?

About the author : Julia Nowak