Porady dla osób zakładających własną działalność

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na taką formę zatrudnienia jaką jest samozatrudnienie, czyli założenie własnej firmy. Założenie własnej firmy i zapewnienie jej właściwego działania nie jest jednak takie proste. Oto kilka rad, które mogą się przydać osobom zakładającym własną działalność gospodarczą.

Prawna ochrona znaków towarowych

ochrona znaków towarowychProwadzenie własnej działalności związane jest przede wszystkim z kwestiami prawne, które często okazują się bardzo uciążliwe. Jako, że wiele mówi się wymaganiach jakim trzeba sprostać przy samym zakładaniu firmy my postaramy się przybliżyć zagadnienie ochrony znaków towarowych. Na podstawie informacji  z artykułów znajdujących się na portalu www.money.pl zakładając własną firma i rejestrując ją zmuszeni jesteśmy do podania jej nazwy. Należy jednak liczyć się z tym, że nie oznacza to jeszcze że ów nazwa jest zarezerwowana, by tak się stało musi ona zostać zgłoszona do urzędu patentowego. Należy jednak liczyć się z tym, że zastrzeżenie nazwy firmy wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Samo zgłoszenie nazwy do urzędu patentowego to koszt rzędu 450 złotych, za jedną klasę w przypadku, gdy klas jest więcej, za każdą z nich dopłacamy 120 złotych. Płaci się także za czas ochrony nazwy. W przypadku 10-letniej ochrony jest to koszt 400 złotych, plus 90 z wystawienie dokumentu poświadczającego ochronę. Ochrona nazwy firmy zatem nie jest zbyt tania, jednak pamiętajmy o tym, że obecnie najważniejsze staje się to by być zauważonym na rynku, a co za tym potrzebna jest nazwa z która klienci będą mogli nas identyfikować. Poza zastrzeżeniem nazwy firmy ważne jest także i to by zastrzec znak towarowy, jeśli jest to konieczne.

Zgłoszenie znaku towarowego

zgłoszenie znaku towarowegoWedług informacji ze strony Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej www.uprp.pl w przypadku oznaczenia towarowego problematyczne stają się nie tylko koszty związane z uzyskaniem ochrony, ale także i to, że w przypadku znaków towarowych są pewne wytyczne, które musza być spełniony by można było w ogóle mówić o znaku towarowym. Po pierwsze znak wcale nie musi być unikalny, jednak musi być on wyrażony w formie graficznej lub słowno-graficznej, która będzie się kojarzyć z daną firmą i jej działalnością. Po drugie znak nie może wprowadzać konsumenta w błąd, a co za tym idzie, jeśli zawiera on nazwę rodzajową typu mleko, a w ofercie danej firmy znajdują się oprócz mleka i soki znak zostanie odrzucony. Dodatkowo w przypadku znaków towarowych nie można wykorzystywać symboli państwowych bez uzyskania wcześniejszej zgody odpowiednich organów. W związku z czym zanim złożymy wniosek o zastrzeżenie znaku towarowego upewnijmy się, że spełnia on warunki odnośnie wymogów oznaczeń towarowych.

Outsourcing pracowniczy – wygodne rozwiązanie kadrowe

Rozwój pracownikówWedług strony http://www.tassowork.pl na działanie firmy w dużej mierze przekłada się to w jaki sposób funkcjonują kadry. W przypadku małej firmy zwykle aspektem tym zajmujemy się samodzielnie, co nie zawsze wychodzi najlepiej. W związku z czym coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się outsourcing pracowniczy. Czym on jest? Jest to obsługa spraw kadrowych przez zewnętrze firmy, najczęściej tymi firmami są tymczasowe agencje pracy. Co obejmuje outsourcing pracowniczy? Na podstawie strony www.paretti.pl w skład outsourcingu wchodzi świadczenie takich usług jak:

  • prowadzenie rekrutacji,
  • podpisywanie umów z pracownikami w imieniu pracodawcy,
  • wypłata wynagrodzeń,
  • wysyłanie pracowników na okresowe badania,
  • prowadzenie szkoleń,
  • wprowadzanie systemów motywacyjnych.

Dodatkowo bardzo często firmy zajmujące się outsourcingiem pracowniczym świadczą także usługi typu leasing pracowniczy, co jest szczególnie wygodne w przypadku konieczności znalezienia zastępstwa. Zaletą nawiązania współpracy z tego rodzaju firmą poza rezygnacją z konieczności prowadzenia działu kadr w zakładzie, jest także fakt, że procesy rekrutacyjne zostają skrócone

Rozwiązania mobilne dla firm – sposób na poprawę działania firmy

rozwiązania mobilne dla firmW obecnych czasach by sprawnie prowadzić firmę i kontrolować jej działanie warto wesprzeć się nowoczesnymi rozwiązaniami. Szczególną popularnością cieszą się tak zwane rozwiązania mobilne, które dają możliwość prowadzenia stałego nadzoru nad firmą, dostęp do jej zasobów i możliwość ich weryfikacji z dowolnego miejsca. Aplikacje dedykowane dla firm to nie tylko wygodne rozwiązanie dla właściciela, to także dobry sposób na poprawienie widoczności firmy. Obecnie coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych, a co za tym idzie stworzenie aplikacji działających na tych platformach staje się bardzo ważne, jeśli chcemy dotrzeć ze swoja ofertą do klienta.

Podsumowując

Przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej ważne są wszystkie aspekty jej działania. Warto jednak wiedzieć na co należy zwrócić szczególną uwagę. Zorientujmy się jakie rozwiązania mogą w znacznym stopniu usprawnić działanie firmy i obniżyć koszt jej prowadzenia.

Jak dobrze wykonać spot reklamowy swojej firmy?<< >>Kilka pomysłów na reklamę swojej działalności

About the author : Julia Nowak