Puszki instalacyjne umożliwiają łączenie kabli
Na rynku panuje obecnie bardzo dobra sytuacja, która sprawia że realizowanych jest wiele inwestycji. Dotyczy to w szczególności sektora budowlanego. Projektowanych i wykonywanych jest wiele obiektów o różnym przeznaczeniu. Dotyczy to zarówno obiektów mieszkalnych jak i takich, gdzie jednocześnie przebywać może wiele osób. W zależności od przeznaczenia mogą one się różnić diametralnie instalacjami, które są stosowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa.
Zastosowanie ognioodpornych puszek instalacyjnych
W przypadku takich obiektów jak galerie handlowe czy muzea, teatry koniecznym jest bowiem stosowanie systemu sygnalizacji pożarowej, który pozwala szybko wykryć zagrożenie jakim jest otwarty ogień. Następnie informacja o wykrytym niebezpieczeństwie przekazywana jest osobom zgromadzonym na terenie budynku oraz stosownym służbom. Niemniej jednak zarówno w obiektach prywatnych jak i użyteczności publicznej do łączenia przewodów w instalacji elektrycznej są wykorzystywane puszki elektryczne. W przypadku obiektów domowych wykonywane są one przeważnie z tworzyw sztucznych i nie muszą przechodzić rygorystycznych testów. Elementy stosowane w systemach sygnalizacji pożarowej muszą posiadać ściśle określone parametry podtrzymania funkcji elektrycznych w warunkach pożaru. Właśnie dlatego w takich przypadkach stosowana jest puszka instalacyjna z blachy, która w swojej strukturze posiada kostki ceramiczne. Pozwalają one zachować ciągłość linii w warunkach pożaru. Oprócz tego stosowane są gumowe przepusty przez które do puszki wprowadzane są kable. Warto dodać, że w zależności od konstrukcji takiego elementu i ułożenia kostek ceramicznych wyróżnia się puszki: rozgałęźne, przelotowe czy z bezpiecznikiem. Wszystkie elementy stosowane w wyżej wymienionym systemie muszą przejść stosowne badania, które potwierdzają ich przydatność do stosowania w warunkach pożaru.
Wymagane jest wydanie stosownych dokumentów, które są określone w aktach prawnych. Do badania takich elementów wyznaczona jest akredytowana jednostka, która posiada odpowiednie zaplecze techniczne oraz zatrudnia wysokiej klasy specjalistów ze swojej branży. Ma ona uprawnienia do wydawania certyfikatów na podstawie, których producent może wprowadzić wyrób budowlany do obrotu. Jak widać ochrona przeciwpożarowa jest jednym z ważniejszych zagadnień projektowych.