Rehabilitacja małych dzieci

Dzieci rodzą się dość małe i najczęściej przez pierwsze tygodnie lubią spać w pozycji embrionalnej, bo tak były ułożone w brzuszku mamy. Ich kości są jeszcze bardzo miękkie i kruche, dlatego łatwo o kontuzję. Nawet niewłaściwe noszenie, czy podnoszenie malucha może spowodować uraz, który będzie wymagał interwencji masażysty, albo rehabilitanta. 

Czy niemowlęta można rehabilitować?   

rehabilitacja niemowląt poznańPrzez pierwsze pięć, sześć miesięcy dziecko ma sporo miejsca na fikołki i przemieszczanie się w brzuszku mamy. Od trzeciego trymestru, płód zaczyna intensywnie rosnąć i nabierać masy, która w momencie narodzin wynosi około trzech, czterech kilogramów. Dziecko z tygodnia na tydzień ma coraz mniej miejsca i dlatego jest wręcz zwinięte w kłębek. Takie ułożenie powoduje, że jego nóżki są skierowane do środka i mocno przyciśnięte do brzuszka. Po narodzinach najczęściej w ciągu paru tygodni, ułożenie stóp nabiera prawidłowego kształtu, lecz bywa, że tak się nie dzieje. Występuje wtedy u noworodków przykurcz mięśni, który należy rozmasowywać. Jeżeli lekarz zaleci, że będzie nam potrzebna rehabilitacja niemowląt Poznań będzie miastem, w którym dostaniemy najkrótszy termin. Jeżeli nasze dziecko wymaga rehabilitacji, to nie można zwlekać, gdyż u tak małych pacjentów wczesne rozpoczęcie terapii gwarantuje całkowitą eliminację problemu. Im dłużej zwlekamy z rozpoczęciem rehabilitacji, tym większe ryzyko, że w przyszłości pojawią się komplikacje. Jeżeli szpotawe nóżki nie będą rehabilitowane we wczesnym etapie, to potem dziecko może mieć problemy z chodzeniem i w konsekwencji będzie konieczna interwencja chirurga. Aby móc prowadzić rehabilitację tak małych pacjentów, konieczne są specjalne kursy i szkolenia, ponieważ niemowlęta mają dużo mniej kości niż dorosły człowiek i trzeba bardzo uważać, aby nie uszkodzić układu kostnego. Dobrego rehabilitanta od niemowląt znajdziemy w specjalistycznym szpitalu dziecięcym, albo w prywatnych gabinetach lekarskich. 

Usługi tego typu nie należą do tanich, gdyż jest to zawód wymagający dużej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Aby rehabilitacja przyniosła pozytywne rezultaty, koniecznych jest kilka, lub nawet kilkanaście zabiegów. Jednak o jej konieczności, powinien zadecydować lekarz specjalista bo przeprowadzonych badaniach. 

Psi fryzjer z rewelacyjnym podejściem do zwierząt<< >>Samodzielne tworzenie reklamy

About the author : Marta Woźniak