Taśma modularna w zakładzie przemysłowym

Logistyka w przemyśle jest jednym z najważniejszych zagadnień. To właśnie od tego działu w dużej mierze zależy przepustowość jeśli chodzi o towar przychodzący oraz wychodzący. W większych zakładach przemysłowych wskazana jest automatyzacja niektórych procesów w celu zwiększenia możliwości produkcyjnych a także wysyłkowych.

Przenośniki taśmowe zwiększają wydajność produkcji

taśmy modularneW dużych przedsiębiorstwach do transportu wewnętrznego stosowane są między innymi taśmy transportowe, które umożliwiają w łatwy sposób przemieszczanie się półproduktów lub wyrobów gotowych po terenie przedsiębiorstwa. Szczególnie często są stosowane taśmy modularne, które dzięki swojej konstrukcji posiadają kilka zalet w stosunku do tradycyjnych przenośników taśmowych. Dzięki budowie modułowej taśmy te są łatwiejsze w czyszczeniu a także ułatwiają dostęp wody. Tego typu rozwiązania stosowane są powszechnie szczególnie w branży spożywczej, gdzie podczas transportu półproduktów konieczne jest ich wstępne mycie. Poszczególne moduły wytwarzane są z tworzyw sztucznych, które powstają w wyniku formowania wtryskowego. Powierzchnia modułu może być całkowicie szczelna lub częściowo otwarta w celu zapewnienia odpowiedniego chłodzenia lub suszenia. Koła zębate są skonstruowane w podobny sposób co wcześniej wspomniane moduły. Wykonuje się je również z tworzyw sztucznych, które zapewniają odpowiednią wytrzymałość mechaniczną a także odporność na czynniki chemiczne.

Do łączenia poszczególnych modułów stosowane są przetyczki, które zapewniają odpowiednią stabilność taśmy. Jak widać w zakładach produkcyjnych mogą być wykorzystywane nowoczesne rozwiązania, które dodatkowo są automatyzowane. Sterowanie taśmą modularną może bowiem odbywać się według zaprogramowanego algorytmu, który jest wykonywany z uwzględnieniem stanów wejściowych takich jak chociażby sygnał z czujnika. 

Jak przygotować szkolną wycieczkę?<< >>Modułowe hale namiotowe na wynajem

About the author : Janusz Kowal