Zasady korzystania z saun fińskich
Sauny fińskie można spotkać w wielu uzdrowiskach, ośrodkach SPA, klubach sportowych, czy coraz częściej – w prywatnych domach. Należą do tzw. saun suchych i jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z Finlandii, gdzie do dziś są bardzo popularne i użytkowane przez całe rodziny. W Skandynawii można je znaleźć w pobliżu szkół, obiektów sportowych, a nawet parlamentu. Nie jest to jednak pozbawione sensu, bo sauna fińska regularnie odwiedzana ma prozdrowotnych właściwości.
Jak korzystać z sauny fińskiej?
W saunie fińskiej, będącej pomieszczeniem niewielkich rozmiarów, panuje bardzo wysoka temperatura, sięgająca 80º Celsjusza. Gdy ciało zostanie właściwie nagrzane, konieczne jest jego schłodzenie. Taki zabieg wspomaga oczyszczanie organizmu, usprawnia przepływ krwi, zmniejsza napięcie psychiczne i pozytywnie wpływa na odporność. O tym, czy w naszym przypadku korzystanie z sauny jest możliwe, warto zapytać lekarza. Przeciwwskazaniem mogą być choroby serca, reumatoidalne zapalenie stawów, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy astma oskrzelowa (zwłaszcza w okresie zaostrzenia objawów). W każdym innym przypadku z sauny warto korzystać regularnie, tylko jak to zrobić poprawnie? Wiele osób wstydzi się swojej nagości, ale w przypadku tego rodzaju zabiegu jest ona niezbędna. Producent saun fińskich na każdym etapie zadbał, by pomieszczenie było jak najbardziej komfortowe, jednak zawsze wymaga pozbycia się stroju kąpielowego czy ręcznika (kładzie się go na specjalnej ławie). Przed wejściem do sauny należy bardzo dokładnie umyć ciało, następnie delikatnie je osuszyć. Tak przygotowanym można wejść do nagrzanego pomieszczenia, w którym przebywa się ok. 8-10 minut. Wcześniej nie należy jeść zbyt obfitych posiłków, a po ewentualnym treningu – odpocząć. Po skorzystaniu z sauny przychodzi czas na równie ważne ochłodzenie organizmu. W Finlandii w tym celu wychodzono na zewnątrz, by wziąć kilka głębokich wdechów, następnie wchodzono do jeziora. W obecnie znanych nam saunach sprawa wygląda nieco inaczej. Do wyboru mamy zimne zmywanie ciała, zimny natrysk czy zimną kąpiel zanurzeniową. W każdym z tym przypadków ochładzanie rozpoczyna się od stóp. Na samym końcu zimną wodą polewa się klatkę piersiową, twarz i kark. Osoby, które po raz pierwszy korzystają z sauny powinny stosować nie tyle zimną, ile letnią wodę.
Przebywanie w saunie publicznej w naszej kulturze jest mocno kłopotliwe. Wiele osób wstydzi się nagości. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest wynajęcie sauny na minuty, pozostaje ona wówczas do naszej dyspozycji. Problem ten przestaje istnieć, kiedy saunę mamy we własnym domu. Przebywać w niej może bez krępacji cała rodzina. Właśnie tak sytuacja ta wygląda w Finlandii, gdzie nagość nie jest tak krępująca jak w naszym kraju.